• Diagnostyka

  • Leczenie kanałowe

  • Reendodoncja

  • Apikalna resekcja

  • Leczenie zachowawcze

  • Próba bakteriologiczna

Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem tkanek wewnętrznych zęba, czyli miazgi. Miazga zęba składa się z tkanki łącznej, nerwów oraz naczyń krwionośnych, a jej funkcją jest odżywianie i utrzymanie zdrowia zęba. W przypadku uszkodzenia miazgi, np. w wyniku próchnicy, urazu czy zmian zapalnych, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu endodontycznego, czyli popularnie zwanej “leczeniem kanałowym”.

Leczenie

Elementy składowe endodoncji, czyli dziedziny stomatologii zajmującej się leczeniem tkanek wewnętrznych zęba, to między innymi:

Diagnostyka – to proces oceny stanu zdrowia zęba i określenie, czy konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. W ramach diagnostyki stosuje się różne badania, takie jak badania rentgenowskie, testy wrażliwości zęba, badania palpacyjne czy badania mikroskopowe.

Leczenie kanałowe – to główny zabieg endodontyczny, który polega na usunięciu uszkodzonej lub zainfekowanej miazgi zęba i wypełnieniu pustego wnętrza materiałem zapobiegającym ponownemu zakażeniu.

Reendodoncja – to zabieg polegający na powtórnym leczeniu kanałowego zęba, który wcześniej był już poddany takiemu zabiegowi, ale w wyniku różnych okoliczności nie wyleczył się prawidłowo.

Apikalna resekcja – to zabieg polegający na usunięciu fragmentu korzenia zęba w celu usunięcia zainfekowanej tkanki lub kanału, który nie mógł być usunięty w trakcie leczenia kanałowego.

Leczenie zachowawcze – to proces przywracania funkcjonalności zęba poprzez zastosowanie wypełnień, koron protetycznych lub innych rozwiązań, które umożliwiają zachowanie naturalnego zęba i zapobiegają jego usunięciu.

Próba bakteriologiczna – to badanie polegające na pobraniu próbki tkanki lub płynu z wnętrza kanału zębowego w celu określenia rodzaju i ilości bakterii obecnych w tkankach, co pozwala na wybór optymalnego leczenia.